Páidi Ó Sé Football Festival 2015

logo

 

Poster snip of logos

You are all welcome to join us for a feast of football and craic at the Páidi Ó Sé Football Festival 2015 sponsored by PhoneWatch from 20-22 February.  There will be free live music and DJ sets nightly in the Comortas HQ, a 1,500 capacity marquee located at Páidi Ó Sé’s bar in Ventry, near Dingle.

Our annual photographic exhibition will be officially opened on Sunday, 22nd February at 5:30pm (with trad music from 4pm featuring Accoustra).

If you fancy watching some great club football, all the details are below.

With thanks also to Lee Strand Milk, Opel Ireland, Kerry County Council Tourism Unit and Failte Ireland.

Yours in sport,

Coiste Comortas Páidi Ó Sé

Senior Men’s Competition                                Venues

Quarter-finals

1 An Gaeltacht v Tullamore at 12pm       – Gallarus

2 Defence Forces v Macroom at 1:30pm            – Gallarus

3 Monaleen v Aherlow at 12.00pm          – Dingle

4 An Daingean v Castlewellan at 1:30pm             – Dingle

Semi-finals

1 v 4 at 3.45                                          – Dingle

2 v 3 at 3.45                                          – Gallarus

Intermediate Men’s Competition

Quarter-finals

1 Annascaul v Ballingore at 12pm                       – Annascaul

2 Lispole v Éire Óg at 1.30pm                            – Lispole

3 Ballymore v St Pat’s at 12 pm                                     – Blennerville

4 Ballydonoghue v Laragh United at 1:30pm       – Blennerville

Semi-finals

1 v 4 at 3.45pm                                                 – Lispole

2 v 3 at 3:45pm                                                 – Annascaul

Junior Men’s Competition

Group A

Garryown v Templenoe at 12pm                         – Lispole

Templenoe v Madrid Harps at 1:30pm    – Annascaul

Garryown v Madrid Harps at 3:30pm       – Blennerville

Group B

Castlegregory v Glen Rovers at 12pm    – Castlegregory

Castlegregory v Tara at1:30pm               – Castlegregory

Tara v Glen Rovers at 3.30pm                – Castlegregory

(Top team in each group will contest the final)

Ladies Senior Competition

Group A

Clontarf v Blessington @ 12                  – Caherslee, Tralee

Blessington v Corca Dhuibhne at1.30pm            – Caherslee, Tralee

Corca Dhuibhne v Clontarf at 3:30pm     – Caherslee, Tralee

Group B

Mullingar v TBC team                             – Mercy Mounthawk, Tralee

Rathmore v  Mullingar                            – Mercy Mounthawk, Tralee

TBC team v Rathmore                            – Mercy Mounthawk, Tralee

(Top team in each group will contest the final)

Inter Ladies Competition

John Mitchells v Belgium Ladies at 12pm                       – John Mitchells GAA Grounds, Tralee

Lucan Sarsfields v Burrishoole at 1.30pm                       – John Mitchells GAA Grounds, Tralee

Intermediate Ladies Final at 3.45pm                       - John Mitchells GAA Grounds, Tralee

Junior Ladies Competition

Dingle Ladies v Man O’ War at 12pm                  – Venue TBC

Causeway v Annascaul at 1.30pm                                  – Venue TBC

Junior Ladies Final at 3.45pm                                 – Venue TBC